Which Supermarket is Cheaper?

I am a huge fan of Trader Joe’s. I love its mission, “The mission of Trader Joe’s is to give our customers the best food and beverage values that they can find anywhere and to provide them with the information required to make informed buying decisions. We provide these with a dedication to the highest quality of customer satisfaction delivered with a sense of warmth, friendliness, fun, individual pride, and company spirit.” I am all for value. For me, value is a formula composed of quality and price. For the same product and the same quality, what am I paying at one store versus another. This is how the argument started with the bf…

Post my shopping spree at Trader Joe’s, I left the receipt on the kitchen counter, to which caught his attention. I should qualify the story with an important statement. He believes in opportunistic buying, which means buying products in season and on sale, and I’m all for it. However, that also means I can’t buy what I want all the time, which when it comes to food, is no bueno for me. Non-perishable items are a different story.

Oh and another fundamental belief he has is that only buy what you can carry. Since I was barely able to carry all the produce I bought today, he questioned whether it was worth the effort, to which I responded yes. Yes because we rarely make the trip to Trader Joe’s since it’s so far away, so I should take full advantage when I’m there.

My next statement really got him going. I simply stated that every item on the receipt compared to the same product at Ralph’s is cheaper. Well, I said at least $1 cheaper in general. Next thing I knew, he wanted to compare every item on the list to Ralph’s to prove I’m wrong. Counting on the fact that I have a good idea how much everything cost at Ralph’s the last time I was there, I accepted his challenge.

So we started going down the list. Notice the crossed out items, he insisted they were not comparable since no exact weight is provided on the packaging and therefore can vary each time. The argument culminated with the ratio of almond/cashew/cranberry in the trail mix and him giving up the argument. Probably because he saw the actual prices and realized I was right. Anyway, we’ll just have to make the comparison, won’t we? Unfortunately for me, when I start something, I’m going to have to see it through. I would say it’s not a matter of winning, but yea, it kind of is…

Published by

beautyinexcess

I love discovering and sharing knowledge on health, beauty and life. What are you doing to take care of your mind, spirit and body? Follow me on my blog to for some quick tips.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s